ДОКЛАД, ИЗНЕСЕН ОТ Д-Р НАДЕЖДА ГРИГОРОВА ОТ СЕМИНАР ПО ФОЛ ТЕСТ НА ХЕЛИАНТИ – 29 МАЙ, 1 ЮНИ, 2021 ГОДИНА, СЛЪНЧЕВ БРЯГ
Какво представляват миазмите?
Миазмите са сенки от болести, наследени от предците. Понятието е въведено от д-р Ханеман (1755-1843) през 1828 година в класическата хомеопатия и се изучава и прилага, от хомеопатите, при клиничната им практика.
Кой е д-р Ханеман?
Самуел Ханеман (1755-1843) е германски лекар, който се смята за основоположник на хомеопатията. Неговият принос към медицината и философията на лечението е забележителен, като той разработва нова терапевтична система, основана на принципа „подобното лекува подобно“ (similia similibus curentur). Според Ханеман дадено вещество, което в големи дози причинява симптоми у здрав човек, може в малки дози да лекува същите симптоми у болен човек.
Трудовете на Ханеман през 1828 г. и понятието за миазмите
През 1828 г. Ханеман публикува едно от своите най-важни произведения — „Хроничните болести“ (Die chronischen Krankheiten), където развива концепцията за миазмите в контекста на хомеопатията.
Основни идеи от „Хроничните болести“ (1828):
Миазмите като източник на хронични болести: Ханеман вярва, че хроничните болести не се дължат само на външни фактори, а имат вътрешни причини, които той нарича миазми. Според него, те са дълбоко вкоренени патологични състояния, които могат да бъдат източник на много различни заболявания.
Лечение на хронични болести: Ханеман разработва хомеопатично лечение, което има за цел да атакува не само симптомите, но и основните причини на болестите, като лекува миазмите с хомеопатични лекарства. Той разглежда миазмите като дълбоки нарушения в жизнената сила на организма, които могат да се активират от различни фактори.
Важността на индивидуалния подход: Трудовете на Ханеман подчертават необходимостта от индивидуално лечение на пациентите. Всяка хронична болест е резултат от специфичен миазъм, и лечението трябва да бъде съобразено с конституцията на пациента.
Влияние и значение на идеите от 1828 г.
Идеите на Ханеман за миазмите предизвикват голямо влияние върху последователите му и стават основа за хомеопатичната теория за хроничните болести. Въпреки че медицината се е развила значително след него, концепцията за миазмите продължава да играе роля в хомеопатичните практики и днес.
Трудовете му от 1828 г. са повратна точка в развитието на хомеопатията, защото представят по-задълбочено обяснение за произхода и лечението на хроничните заболявания, свързани с дисбалансите в организма, които се разглеждат като част от жизнената сила на човека.
Изследвайки жива кръв, под микроскоп в тъмно поле, преди близо 90 години, роф. Гюнтер Ендерлейн е забелязал, че болести на родителите се предават физически на децата им , чрез микроскопични зародиши на бактерии (mish), които преминават в кръвта на детето, чрез протоплазмата на сперматозоидите на мъжете и протоплазмата на овума (яйцеклетката на жената). По-нататък дали ще се развият тези белези и полести зависи от състоянието на кръвта (Ph, йонна сила и окси-редукционен потенциал). Затова чистотата на червата, а оттам и на кръвата е много важен фактор.
Изследванията на проф. Ендерлейн: Проф. Гюнтер Ендерлейн е известен с изследванията си върху кръвта в тъмно поле и с теорията за плеоморфизма – идеята, че микроорганизмите могат да променят формата си в зависимост от условията в организма. Според него, тези „зародиши на бактерии“ (или „протити“) са част от нормалната микрофлора, но при неблагоприятни условия могат да се развиват в патогенни форми, водещи до болести.
Наследствено предаване чрез овума: Твърдението, че зародиши на бактерии преминават от майката към детето чрез протоплазмата на овума, отразява идеята, че физическото здраве на родителите, особено на майката, може да има дълбок ефект върху здравето на поколението. Това е сходно с традиционната хомеопатична представа за наследствени миазми – идеята, че тенденцията към болести може да се предаде чрез поколенията.
Фактори, които влияят върху развитието на тези „сенки“: Дали тези „наследствени зародиши“ ще се развият в болест зависи от множество фактори, включително:
Състоянието на кръвта: Проф. Ендерлейн и други специалисти акцентират върху важността на здравата кръв и имунната система за предотвратяване на развитието на болестите.
Чревната флора: Чистотата на чревната флора е друг ключов фактор. Според тази теория, балансът в микробиома на червата е критичен за поддържане на общото здраве и за потискане на активирането на тези зародиши на болести.
Разсъждения (д-р Григорова):
Тази постановка разширява класическата идея за миазмите като енергийни или патологични състояния, като добавя физически и биологични компоненти. Виждаме как класическите хомеопатични идеи се преплитат с биологията и микробиологията, представяйки динамична картина на човешкото здраве, където всичко – от генетиката до околната среда и чревната флора – може да играе роля в активирането на наследствените болести.
Влиянието на тези микроскопични организми (mish) и тяхната връзка със здравето в следващите поколения подчертава важността на превенцията – не само на физическо, но и на енергийно и клетъчно ниво.
Тази идея поддържа силата на концепцията, че здравето на всяко поколение е резултат от кумулативни фактори, които могат да активират или потиснат наследствените тенденции към болести.
Миазмите не са дефекти в ДНК на човека. Дефектите в ДНК дават много сериозни наследствени болести. Тук говорим за сенки от болести, за известни особености и за предразположения към хронични болесни състояния. Според д-р Григорова, при здрава ДНК, подобни прояви могат да се получат от увреждане и промени в поддържащите ДНК белтъци (хистоните), които могат да повлияят на начина на пакетиране на ДНК в гените. Хистоните представляват еластични белтъчни нишки, с възелчета, в които стават химични взаимодействия, в зависимост от средата. Известни са процесите на метилиране и ацетилиране, които водят до различна степен на пристягане или отпускане при пакетирането на гени. Така се получава експресия, или супресия на гени в комплекса на ДНК.
Миазмите, като проява на особеностите на човека, имат голмо значение. Според водещата хомеопатична теория за миазмите при човека, те са следните:
- Сифилитичен миазъм (Syphilinum, Luesinum)
- Сикотичен миазъм (Sycotic Medorrhinum)
- Туберкулинов миазъм (Tubercolinum)
- Раков миазъм (Carcinosinum)
Следват характеристики, проявление и продукти, които според Фол методологията влияят положително при миазмите.
Сифилитичен миазъм
Патогенът на болестта сифилис е бактерията Treponema pallidum от рода Spirocheta.
Човекът, обременен от сифилитичен миазъм обикновено е безсилен, уморен със слаба памет за скорошни събития, имена и лица. Обикновено е слаб по математика. Такъв човек се чувства заразен от нещо, страхува се от инфекции, мие си ръцете постоянно, но все пак често има хронични възпаления с миризливи секрети от всички възможни места: уши, нос, гърло, пот, гениталии, кожа. Сифилиновият миазъм на физическо ниво води до разязвявания, деструкция на кости, кожа и мукозни мембрани. Такъв човек е зиморничав, но не обича слънце и светлина. Има влошаване край морето и подобряване на планина.
Много често се раждат деца с изкривени кости (лице, крайници и стави). Носът е с характерна седловина при върха на носа, зъбите са редки и остри, а нощем от устата им изтича слюнка по възглавницата. Лицето е рано състарено, дори малки деца могат да изглеждат със старчески лица. Такива хора имат наследствена тенденция към алкохол и наркотици.
Характерни за тях са преместващи се ревматични болки, с влошаване нощем, хронично подути лимфни възли и заболяване на бялата кръвна редица (лимфоми). Мъжете често имат възпаления на тестисите и простатата, а жените често имат болки в гърдите, не само по време на менструация, дисменорея и болки в яйчниците по време на коитус. Ако пациентът съобщи, че по рождение има Spina bifida д-р Григорова изписва задължително и курс на лечение с хомеопатичен Syphilinum. Едно от възможните нарушения в костите на гръбнака на човешки ембрион е наследствен сифилис.
Има гениални творци, писатели и артисти от тази миазматична група. Те често са силно напрегнати емоционално, страдат от безсъние, чувстат вътрешен гняв, примесен с чувство за вина; проявата на щастие при тях е изключително рядко и често имат мисли за самоубийство.
Какво е открил Фол тест при такива пациенти?!
На първо място са необходими силни окислители, като CellFood®, Магнезиев Детокс®, тинктурата Ахинора, както и нозодът Syphilinum Luesinum. А от останалите хомеопатични лекарства най-добре работи Mercury mix. Добри показания при пациенти със сифилитичен миазъм са показали следните: Ars.-album, Mercury, Ars.-iod, Kali-s, Kali-iod, Aurum, Hepar-s, Nitric-ac., Sulph, Sarsaparilla и др.
Приложени са и 3 клинични случая от практиката на д-р Григорова.
Клиничен случай 1
Възрастен мъж, на 80 години, с много силни болки в коленете и раменете. Споделя за оперирана простата и жлъчен мехур. Другият му брат също се оплаква от увредени стави, а третият брат е роден с умствени проблеми. Майката е била трудно подвижна, използвала е 2 бастуна за придвижване. При Фол тест се виждат засегнати меридианите на ставите, нервната система и пикочния мехур. Д-р Григорова е назначила лечение с Luesinum, Mercury mix и CellFood®. Пациентът след месец е споделил, че болката е вече търпима и има повишено качество на живот.
Клиничен случай 2
Млада госпожица, на 23 години е родена с малформация на червата, като бебе е оперирана 3 пъти, за постигнат приличната им работа. На 18 години е вземала наркотици, успяла е да ги спре. Оплаква се от проблемна кожа, с много лезии и много често уриниране. При Фол тест извън норма са били бял дроб, дебело черво, кожа и яйчници. Всичко е влязло в норма след три месечен прием на Luesinum и посочените по-горе окислители.
Клиничен случай 3
Жена на 58 години е родена с увреден гръбначен стълб, Spina bifida и цял живот има болки в гърба. Оперирано е дебелото черво, отстранен е сегмент с дивертикула. Фол тестът показва отклонения от нормата в меридианите на лимфна система, бял дроб и нервна система. Работи нозодът за сифилитичен миазъм Mercury Mix и Магнезиев Детокс®.
Кратък коментар от д-р Григорова: „При сифилитичния миазъм са нужни окислители.“
Add comment